У Херсоні відкрили Південний центр радіаційної терапії

Сучасні методи лікування раку стають більш доступними для жителів південних областей України. 28 лютого 2020 року відбулося урочисте відкриття Південного центру радіаційної терапії. Заклад створено на базі Херсонського обласного онкологічного диспансеру і оснащено сучасним обладнанням: лінійним медичним прискорювачем Unique від Varian Medical Systems (США) і комп’ютерним томографом Discovery RT виробництва GE Healthcare (США). Ставши переможцем відкритих торгів, компанія «Протек Солюшнз Україна» здійснила поставку і виконала монтаж обладнання, пусконалагоджувальні роботи, організувала навчання медичних спеціалістів із залученням іноземних фахівців та здійснюватиме кваліфікований сервісний супровід у подальшому.

Участь у відкритті взяли представники органів влади та медичних закладів регіону. Крайня праворуч — директорка онкологічного диспансеру Ірина Сокур

На відкриття Центру завітали працівники установ галузі охорони здоров’я Херсонської і сусідніх областей. Це перший на Півдні України медичний заклад такого рівня — допомогу в ньому отримуватимуть жителі всього причорноморського регіону.

Серед гостей заходу — голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер, заступник голови Херсонської облдержадміністрації Світлана Чепіга, народні депутати України попереднього та поточного скликань, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко, очільники об’єднаних територіальних громад — всі ті, хто, починаючи з 2016 року, долучився до реалізації проекту.

Ініціатором та драйвером створення центру радіаційної терапії стала директорка Херсонського обласного онкологічного диспансеру Заслужений лікар України Ірина Сокур. Їй вдалося заручитися підтримкою депутатів обласної ради — рішення про створення закладу нового рівня було включено до обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями.

Південний центр радіаційної терапії розмістили в спеціалізованому корпусі онкологічного диспансеру. Його будівництво розпочалося ще в 1989 році. На жаль, за браком фінансування комплекс споруд зі спеціальними бункерами для лінійних прискорювачів вже на початку 1990-х перетворився на довгобуд. Тільки в 2005 році роботи на об’єкті вдалося відновити. Через три роки було здано в експлуатацію головний корпус, ще через рік — радіологічний. У 2011 році прийняла перших пацієнтів поліклініка.

 На добудову корпусу онкодиспансеру в 2005-2011 роках було витрачено
понад 35 мільйонів гривень

Закупівля діагностичного і лікувального обладнання обійшлася
у майже 70 мільйонів гривень

Про важливість центру для регіону свідчать дані Національного канцер-реєстру. Згідно них, Херсонська область знаходиться на третьому місці в Україні за рівнем онкологічної захворюваності. Станом на 1 січня 2020 року, на обліку перебувало понад 30 тисяч хворих на рак жителів області. Щодня в регіоні виявляють у середньому 12 випадків раку. У рік — майже 4,5 тисячі. Близько 2 тисяч хворих щороку помирає. Рівень смертності від онкологічних захворювань на Херсонщині складає 191,76 на 100 тисяч населення. Це на 10% вище середнього по Україні (169,9 на 100 тисяч).

Щороку обласний онкологічний диспансер надає стаціонарну допомогу понад 7,5 тисячі онкохворим. Працювати при цьому доводиться на медичному обладнанні, яке було введено в клінічну експлуатацію ще в 60-70-х роках минулого століття!

«Онкологічні лікарні Херсонщини, Миколаївщини, Одещини та Запоріжжя оснащені кобальтовими апаратами для променевої терапії, які морально та фізично застарілі, не відповідають сучасним вимогам променевої терапії, — наголосила Ірина Сокур. — Такі апарати потребують періодичної заміни кобальту, що тягне за собою значні фінансові витрати. Також існує ризик радіаційної аварії. Тоді як в новітніх апаратах, де використовується принципово інша технологія формування променю, постійного джерела радіації немає».

Згідно міжнародних стандартів, має бути принаймні один лінійний прискорювач на 300-500 тисяч населення. На сьогодні в Україні таке медичне обладнання є в розрахунку один апарат на 2 мільйони чоловік. «Більше 60% хворих потребує лікування методами променевої терапії. Для частини таких пацієнтів цього буде достатньо, щоб одужати. Тому для нас вкрай важливо мати таке сучасне діагностичне та лікувальне обладнання», — зазначила Ірина Сокур.

 На першому етапі за зміну прийматимуть 40-50 пацієнтів

Управління процедурою опромінення пухлини здійснюється дистанційно

«Нам вдалося об’єднати навколо ідеї надання онкологічної допомоги сучасними методами громаду Херсонщини, народних депутатів та отримати необхідне фінансування. Ситуація в країні важка, але є розуміння пріоритету здоров’я», — наголосив Владислав Мангер.

Всього на реалізацію проекту в 2018-2019 роках було виділено майже 70 мільйонів гривень. Зокрема, на придбання лінійного прискорювача — 41,8 мільйона, комп’ютерного томографа — 25,8 мільйона.

«З прискорювачем Unique херсонські онкологи перейшли на якісно новий рівень, порівняно з технологією з використанням кобальту, — розповів директор «Протек Солюшнз Україна» Андрій Скрипко. — На лінійному прискорювачі буде проводитись дистанційна терапія для пацієнтів з онкологічними захворюваннями різних локалізацій. Апарат дає змогу підводити необхідну дозу опромінення з дуже високою точністю, зменшуючи побічну дію радіації на прилеглі органи. Комп’ютерний томограф Discovery RT та інноваційна і водночас зручна у використанні система планування Eclipse дозволять планувати пухлини з високою точністю».

Комп’ютерний томограф Discovery RT та система Eclipse дають змогу планувати пухлини з високою точністю

Як підкреслив Андрій Скрипко, це перший лінійний прискорювач, який встановила компанія «Протек Солюшнз Україна». «Ми є офіційним представником американської Varian Medical Systems, яка є піонером сучасної променевої терапії. Наші фахівці проходять навчання і стажування на найсучасніших лінійних прискорювачах Varian у США та Європі. На сьогодні ми досягли рівня, коли можемо реалізовувати такі складні проекти в Україні. І робити це комплексно. Відкриття центру в Херсоні, де ми пройшли шлях від надання експертних консультацій до монтажу та введення обладнання в клінічну експлуатацію, організували навчання лікарів, медичних фізиків та рентгенлаборантів, запросивши іноземних фахівців, — тому підтвердження».

На сьогодні залишається провести калібрування лінійного прискорювача та адаптувати лікувальні протоколи. Після чого новостворений Центр почне приймати хворих. Як очікується, станеться це на початку квітня.

«За зміну передбачений прийом 40-50 пацієнтів, які будуть проходити лікування, — наголосила Ірина Сокур. — Щодо вартості послуги, то ми переходимо на нові рейки фінансування: після того, як Національна служба охорони здоров’я укладе контракт із закладом, для пацієнтів ця послуга буде безкоштовною».

 Медики закладу пройшли навчання в Україні та за кордоном. Завідувачка
радіологічним відділенням №3 Світлана Заплатна (справа) та інженер-радіолог
Костянтин Репнін

В планах Центру —
встановлення ще одного лінійного медичного прискорювача

Як підкреслюють у Південному центрі радіаційної терапії, зупинятися на досягнутому вони не збираються. В планах — встановлення ще одного лінійного прискорювача, розширення діагностичної бази, збільшення штату. Тут мають амбітну мету: щоб обладнання працювало цілодобово, надаючи своєчасну допомогу якомога більшій кількості пацієнтів.

Компанія «Протек Солюшнз Україна» дякує колективу Херсонського обласного онкологічного диспансеру та всій медичній громаді регіону за довіру, бажає успіхів у починаннях. Сподіваємося на подальшу співпрацю!