Ультразвукове дослідження легень: можливості, методика проведення BLUE-протоколу та нормальна ультразвукова картина легені

Ультразвукове дослідження широко використовується в клінічній практиці для дослідження багатьох органів і систем. Методика не має протипоказань, її вирізняє відсутність променевого навантаження, неінвазивність, можливість одномоментного дослідження різних органів і систем, а також проведення моніторингу, і, що особливо важливо, ця методика характеризується високою діагностичною ефективністю.

Всі УЗ-зображення, подані в матеріалі, зроблені з використанням апарата Versana Essential, виробництва GE Healthcare (США).

УЗД-апарат Versana Essential оснащується 15,6’ LCD-монітором, 3 портами для датчиків, широким переліком програм (В-режим, М-режим, анатомічний М-режим, КДК, енергетичний, імпульсно-хвильовий, постійно-хвильовий доплери, віртуальний конвекс, режим кодованої гармоніки та ін.) і систем, що гарантують відмінну якість зображення (CrossXBeam — просторове накладання; SRI — алгоритми зниження артефактів; автооптимізація Whizz). У комплект входять 2 датчики: конвексний C2-5-RS та лінійний L5-11RS.

Всі апарати — нові, вироблені в 2019-2020 роках у США. Гарантія — 24 місяці. Доставка зі складу в Україні — протягом 3-х днів.

Дізнатися більше про УЗД легень і апарати для проведення ультразвукових досліджень, Ви можете за телефонами: +38 044 593-43-25; +38 095 295-31-31; e-mail: office@protech-solutions.com.ua


Як і будь-який метод, ультразвук має обмеження, які пов'язані з фізикою методу і суб'єктивністю в інтерпретації отриманих зображень. Проте УЗД нині розглядається як кращий, а в низці випадків як основний метод діагностики.

Про затребуваність УЗД у діагностиці різних захворювань легенів свідчать численні публікації останніх десятиліть. Для діагностики патологічних станів у легенях, таких як пневмоторакс, набряк легенів, ТЕЛА, пневмонія, ХОЗЛ, плевральний випіт, периферичні об'ємні утворення, використовується BLUE-протокол, запропонований D. A. Lichtenstein, який спочатку розроблявся для ургентної сонографії легень при гострій респіраторній недостатності.

Відомо, що комп'ютерна томографія є «золотим стандартом» для дослідження легень, однак існують певні проблеми використання цього методу в педіатричній практиці, у вагітних жінок, нетранспортабельних пацієнтів, що робить УЗД перспективним методом діагностики цієї категорії пацієнтів. Дані клінічних досліджень в різних країнах показують високу діагностичну ефективність в оцінці патологічних станів в легенях.

Ультразвукове дослідження легень базується на ключових принципах:
1. Майже всі дихальні розлади пов'язані з плевральною лінією, що є ідеальним для ультразвукового дослідження.
2. Кожна форма респіраторної недостатності має свій характерний ультрасонографічний профіль (ознаку).

Методика виконання BLUE-протоколу
BLUE-протокол — це швидкий протокол (<3 хвилини), який дає змогу діагностувати гостру дихальну недостатність і провести необхідні терапевтичні заходи. Ультразвукове дослідження легень виконується мікроконвексним або конвексним абдомінальним датчиком з частотою 5 МГц, глибина сканування становить приблизно 5 см. Для деталізації і кращої візуалізації ковзання вісцеральної плеври і пошуку альвеолярної консолідації може застосовуватися лінійний датчик з частотним діапазоном 7-10 МГц. Дослідження можна проводити в положенні сидячи, також пацієнт може перебувати в положенні напівлежачи, лежачи на спині або на боці.

Стандартизовані зони дослідження і BLUE-точки: дві руки, розміщені таким чином, як на рис. 1, показують розташування легень і дозволяють визначити три стандартні точки (розмір еквівалентний розміру рук пацієнта, верхня рука лежить на рівні ключиці, великі пальці виключаються). Верхня BLUE-точка розташована по центру верхньої руки. Нижня — по центру долоні нижньої руки. Нижній край нижньої руки вказує на діафрагмальну лінію, тобто на кінець легені. PLAPS-точка розташована на перетині горизонтальної лінії, проведеної на рівні нижньої BLUE-точки, і задньої пахвової лінії (рис. 2). Датчик потрібно позиціонувати позаду цієї лінії якомога ближче до хребта при положенні пацієнта лежачи на спині. Таке розташування датчика дає змогу досягти максимальної діагностичної чутливості при визначенні задньолатерального альвеолярного і/або плеврального синдрому (PLAPS).

Рис.1. Зони дослідження (верхня і нижня BLUE-точки)

 Рис. 2. Зони дослідження (PLAPS-точка) 

Дослідження проводиться в В- і М-режимах. При виконанні УЗД легенів необхідно отримати поперечне зображення двох ребер з міжреберних проміжком.

Дослідження показали, що більшість гострих захворювань легенів виявляються в стандартизованих точках. Клінічно значущий інтерстиціальний синдром локалізується спереду, пневмоторакси завжди локалізуються спереду. Згідно закону гравітації вільна рідина (плевральний випіт), незалежно від її кількості, локалізується ззаду над діафрагмою. Консолідація легені може локалізуватися всюди, в залежності від причини і поширення, в результаті чого чутливість нижча, ніж при інших порушеннях, однак у важких хворих з пневмонією, зазвичай, має заднє розташування над діафрагмою.

Ознаки нормальної легені
До ознак нормальної легені в В-режимі належить А-профіль: ковзання вісцеральної плеври під час дихання («ковзання легені» (lungsliding)); одиничні вертикальні артефакти (В-лінії — гіперехогенні лінійні вертикальні артефакти типу «хвіст комети». В реальному масштабі часу рухаються синхронно із «ковзанням легені», нагадуючи лазерний промінь) — не більше трьох; горизонтальні артефакти (А-лінії) — паралельні плевральній лінії, що повторюються через певну відстань, можуть бути як поодинокими і ледь помітними, так і множинними, вираженими (рис. 3, 5).

Під час дослідження нормальної легені в М-режимі виявляється ознака «морського берега», що вказує на нормальне ковзання вісцеральної плеври при диханні (рис. 4). Горизонтальні лінії «море» відповідають структурам, які перебувають над плеврою, межа між «морем» і «берегом» — плевральна лінія, а «берег» — тканина легені.

При ультразвуковому дослідженні патології легень зустрічається велика кількість різних артефактів з урахуванням яких і формується відповідна ультразвукова картина (профіль).

Рис. 3. Сонографічна картина нормальної легені, В-режим, конвексний датчик
(1. Акустичні тіні від ребер. 2. Гіперехогенна лінія плеври. 3. Гіперехогенні А-лінії (феномен відображення УЗ-променя від повітря в альвеолах)

Рис. 4. Сонографічна картина нормальної легені, В+М режим, конвексний датчик. М-режим — ознака «морський берег» вказує на нормальне «ковзання легені».

Рис. 5. Сонографичічна картина нормальної легені, В-режим, лінійний датчик
(1. Акустичні тіні від ребер. 2. Гіперехогенна лінія плеври. 3. Гіперехогенні А-лінії (феномен відображення УЗ-променя від повітря в альвеолах)

Замість висновків
Цінність ультразвукового дослідження легень полягає в його простоті і швидкості. УЗД легенів із застосуванням BLUE-протоколу дає змогу отримати основну діагностичну інформацію за максимальної простоти виконання дослідження за короткий проміжок часу, що може зменшити кількість рентгенографій та КТ-досліджень легень.

Ультразвукове дослідження легень — це багатогранний інструмент, який може використовуватися як в відділенні інтенсивної терапії, так і в різних відділеннях багатопрофільного медичного закладу, що дозволяє розглядати ультразвук як розумний «золотий стандарт», особливо у певних категорій пацієнтів.